Emeklilik Hesaplama 2013

Emeklilik Hesaplama

SGK bünyesinde 3 çeşit emeklilik vardır. Bunlar 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR), 4C (EMEKLİ SANDIĞI)  hizmet kollarından emekli olmaktır. Bütün hizmet kollarının emeklilik hesaplamada farklı kriterleri vardır. Emeklilik hesaplamayı ayını yöntemle yapmakla beraber farklı şartlara tabii olarak hesaplanır emeklilik.

4A (SSK) Emeklilik Hesaplama

Erkek SSK’ lı da emeklilik için 1999 ve sonrası işe girmiş ise 60 yaş ve 7000 gün sayısını doldurmaları şartı aranmaktadır. Kadın SSK’ lı da ise 1999 ve sonrası işe girmiş ise 58 yaş ve 7000 iş gününü doldurması şartı aranmaktadır.

4B (BAĞ-KUR) Emeklilik Hesaplama

Erkeklerde 60 yaş ve 9000 iş günü, kadınlarda ise 58 yaş 7200 iş gününün doldurulması kriterleri kabul edilmiştir.

4C (EMEKLİ SANDIĞI) Emeklilik Hesaplama

Erkek memurlarda 1999 ve sonrasında işe girilmiş ise 60 yaş ve 9000 iş gününü doldurmaları şartı aranmaktadır. Kadın memurda ise 1999 ve sonrası emeklilik için 58 yaş ve 9000 iş gününü doldurma şartı aranmaktadır.

Emeklilik hesaplama işleminde önemli olan yukarıda kısaca verdiğimiz bilgilere de bakılarak anlaşılabilir ki emeklilikte temel ölçüt doldurulan yaş ve çalışılan iş günü sayısıdır.Bu ölçütler çerçevesinde emeklilik hesabı yapılmaktadır.Yani önemli olan çalışanın hangi hizmet koluna bağlı ve ne kadar süresidir çalışıyor olmasıdır. Artık emeklilik hesabını herkes kendisi sgk.gov.tr adresine giriş yaparak gerçekleştirebilmektedir. Emeklilik hesaplama için sadece kimlik bilgilerinin bilinmesi yeterlidir. Bu adres üzerinden emeklilik hesabı kolaylıkla yapılabilmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

örgü