GSS Affı 2014

GSS Affı 2014
Genel sağlık sigortası kapsamına alınan bir çok vatandaşımızın GSS primlerini, sisteme ayak uyduramadıkları yada ödemeye güçlerinin olmadığı için yatırmadıkları biliniyor. Hükümetten prim borçlarının affedilmesi ile ilgili düzenlemeyide içeren torba yasa bekleniyor.Meclis tarafından gündeme alınıp onaylanması beklenen bu yasa ile GSS prim borcu olan kişiler ve Bağkur borcu olan vatandaşlarımızın yararlanması bekleniyor.

Çıkarılması düşünülen yasaya göre Bağkur’a  2 yıldan daha fazla süredir prim borcu olan kişilere borçlarının  yapılandırmaları için 3 aylık bir  süre verilmesi öngörülüyor.

GSS PRİM BORCUNUN FAİZİ SİLİNECEK

Buna göre 18 yaşını doldurmuş olan, herhangi bir işte çalışmayan ve hali hazırda öğrenci olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için ödemek zorunda oldukları GSS prim borçların affedilecek.Genel sağlık sigortasının başladığı dönem itibari ile kendilerine tebliğ edilmesine rağmen gelir testi yaptırmayanlara 2 ay süre verilerek gelir tespiti yaptırarak ödeyyecekleri GSS prim tutarının belirlenmesi istenecek. Ayrıca GSS prim borcu bulunan kişilerin faiz borçları silinerek 1 yıl taksitlendirme  yapmalarına imkan tanınacak.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

örgü