Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ağustos 2016

GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama

Gss borç sorgulama 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte  da hayatımıza girmiş oldu. Genel Sağlık Sigortası tüm vatandaşları kapsayan bit uygulamadır. Hem çalışanlar hem de herhangi bir yer de sigortalı olarak çalışmayan kişiler ve yakınları genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Çalışanların sigortalarının bir kısmı maaşlarından bir kısmı da işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmektedir.

Çalışmayan kişiler ile kanunda yer alan şartları taşımayan öğrenciler GSS prim ödemesi gerçekleştirmek zorundadır. GSS borç sorgulama ve GSS prim tutarının öğrenilmesi kurumun resmi internet sitesi aracılığı ile gerçekleştirilememektedir. Bununla birlikte GSS kapsamında olan kişilerin ödemek ile yükümlü olacakları prim tutarlarının hesaplanmasında, belirlenmesi için gelir testinin yaptırılması gerekmektedir. Kanun ve yönetmeliklerde belirlenen şartlar çerçevesinde kişilerin ödemek ile yükümlü oldukları Genel Sağlık Sigortası Prim tutarı belirlenmektedir.

Kişilerin prim tutarlarının tespit edilebilmesi amacı ile ilçelerde Kaymakamlık makamlarına, İllerde ise Valilik makamlarına başvurmaları gerekmektedir. Başvurunun gerçekleşmesinin ardından kendilerine verilen formu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak yine almış oldukları kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. Bu sayede kişinin sorumlu olduğu prim tutarı belirlenecek ve sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.

GSS borç sorgulama ve GSS prim borcunun öğrenilebilmesi için kişinin kuruma bizzat başvurması gerekmektedir. Ayrıca kişiler GSS prim borçlarını elektronik ortamda yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve T.C. Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma ile elektronik ortamda online olarak kredi kartı kullanılarak Genel Sağlık Sigortası prim ödemesi yapılabilmektedir. Bu sayede kişiler sıra beklemeden hızlı ve etkin bir şekilde prim ödemelerini gerçekleştirmiş olmaktadır. Şu an için ödemeler sadece kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz