SGK Prim Gün Sayısı

SGK Prim Gün Sayısı

SSK’lı olarak bilinen sigorta koluna bağlı çalışanlar artık 4A’lı olarak adlandırılmıştır. SGK’nın düzenlemesinden dolayı bu şekilde adlandırılan sigorta kolu sadece SSK değildir. SSK gibi BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI da isim değişikliğine maruz kalmıştır. Yani SGK, Bağ-kur’u 4B, Emekli Sandığı’nı da 4C olarak isimlendirmiştir. Tabi ki bu düzenlemeler sadece isim düzeyinde değildir. içerik olarak birtakım düzenlemeler yapılmıştır.

Peki SGK prim gün sayısı neden önemlidir?

SSK prim gün sayısı asıl olarak işçi için önemlidir. Çünkü SSK prim gün sayısı sayesinde işçi emekli olabilmektedir. Yani işçinin çalıştığı sürenin karşılığı olarak sigortaya ödenen bu prim sayesinde işçi emekli olma şansı yakalar. Ne kadar fazla prim yatırılırsa emeklilikte o kadar erken gerçekleşir. Tabi ki emeklilik için prim ne kadar önemli ise işçinin yaşı da bir o kadar önemlidir. Öyle ki emeklilik için gerekli olan sigorta prim gün sayısı tamamlanmış olsa dahi eğer belirlenen yaş tamamlanmamış ise işçi emekli olabilmek için yaşının dolmasını beklemek zorundadır. Aslında bakıldığı zaman yaşın önemi SGK prim gün sayısından daha önemlidir.

SGK Prim Gün Sayısı Nasıl Sorgulanır?

SGK prim gün sayısı sorgulama  işlemi için de izlenecek yol herkes için aynıdır. Sadece kimlik bilgileriyle sgk.gov.tr adresine giriş yapılması yeterlidir.Yorumlar

  1. kezban diyor ki:

    günümü öğrenmek istiyorum

örgü